Prawda a fałsz
Praktycznie żaden pomysł nie jest zbyt absurdalny, aby mógł zostać zaakceptowany, nawet przez bardzo inteligentnych i dobrze wykształconych ludzi, jeśli pozwala im poczuć się wyjątkowymi i ważnymi. Niektórzy mylą to uczucie z idealizmem.
Thomas Sowell
Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą tworzenie nowych, niesprawdzalnych empirycznie, abstrakcyjnych idei?
Dlaczego fałsz tak często triumfuje nad prawdą?
Większość z nas, wykonuje rzetelny i użyteczny zawód. Dla rzemieślników, mechaników, sprzedawców, przedsiębiorców, lekarzy czy inżynierów można stworzyć proste, obiektywne metryki skuteczności. Zespół parametrów, dających jasną odpowiedź na pytania: czy jesteś dobry, w czym jesteś słaby, a w czym mocny i jak wypadasz na tle reszty. Jest to możliwe, ponieważ zajęcia te wytwarzają konkretne, obiektywnie mierzalne rezultaty. Lekarz dobrze zajmuje się pacjentami albo nie, sprzedawca osiąga wymagane wyniki lub nie, inżynier rozwiązuje problemy techniczne bądź nie jest w stanie tego zrobić. W zawodach takich istnieje zdrowa konkurencja, w wyniku której tworzy się hierarchia, gdzie pozycja jest wprost proporcjonalna do indywidualnej skuteczności. Im mniej klasyfikacja taka jest obiektywna, a bardziej zależy od pochodzenia, posiadanych koneksji czy zasady starszeństwa, tym bardziej jest zdegenerowana. Tym bardziej jest przeciwna rozwojowi i skuteczności, a za cel stawia sobie zabezpieczenie pozycji grupy, obecnie znajdującej się na szczycie.
Intelektualiści, bez względu na ich szczere intencje, to główni kreatorzy naszej kultury. Nasza kultura z kolei, w znacznym stopniu determinuje kształt społeczeństwa, w którym żyjemy. Społeczeństwo natomiast, ma bezpośredni wpływ na podejmowane przez nas wybory, które z kolei określają nasze życie. Które z idei intelektualistów zyskują najwiekszą popularność, a tym samym wywierają najznaczniejszy wpływ?
Istnieje tylko jedno kryterium - przekonanie do własnej wizji rzeczywistości, odpowiednio dużej grupy ludzi.
Czy oznacza to, że musi być ona prawdziwa?
Nie. Prawda jest zbyt czesto niewygodna, niepopularna oraz zadziwiająco prosta.
Ludzie, którzy są dumni ze swojej ‘złożoności’ i wyśmiewają innych za to, że są ‘uproszczeni’, powinni zdać sobie sprawę, że prawda często nie jest zbyt skomplikowana. To, co się komplikuje, to unikanie prawdy.
Thomas Sowell
W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej lekarzy, inżynierów i przedstawicieli innych, bezpośrednio użytecznych zawodów - jedynym wyznacznikiem skuteczności intelektualistów jest zdolność perswazji. Ten, kto osiągnie największą sławę, wywołując jak najintensywniejsze emocje - wygrywa. Ten, kogo idee okażą się użyteczne dla wpływowej grupy - wygrywa. Ten, kto wypełni lukę w obecnie panującym zestawie wartości czy zaspokoi uczuciową potrzebe mas - wygrywa.
Dlatego właśnie, wielu szlachetnych myślicieli, dla których najwyższym celem jest odkrycie prawd opisujących rzeczywistość naszego społeczeństwa, pozostaje w cieniu. Popyt na fakty, jest często bardzo niski.
Popularność nie jest równa prawdzie.
Problem nie polega na tym, że Johnny nie umie czytać. Problem nie polega nawet na tym, że Johnny nie może myśleć. Problem w tym, że Johnny nie wie, czym jest myślenie; myli to z uczuciem.
Thomas Sowell